Pieszo przez świat

Czy urlop zawsze musi wiązać się z w pełni wyposażonym wyjazdem do gorącego kraju? Wiele osób utożsamia wakacyjny odpoczynek właśnie z leżeniem na plaży, bądź przy basenie i popijaniem wymyślnych drinków z coraz to nowym cytrusem lub kolorem słomki. W tego rodzaju formie spędzania wolnego czasu nie ma niczego złego. Coraz więcej ludzi jednak decyduje się na aktywną formę wypoczynku, nawet jeśli wiąże się to z podróżą. Istnieje wtedy kilka opcji. Można zarezerwować gotową wycieczkę, która zabierze nas na wiele dni wypełnionych zwiedzaniem. Dla tych odważniejszych jednak może to być za mało. Jeśli celem jest samodzielne poznanie miasta bądź regionu, warto zaopatrzyć się w przewodnik turystyczny bądź choćby mapę. Obie te rzeczy po dziś dzień mogą występować w klasycznej papierowej wersji, jednak również forma wirtualna ma swoje zalety. Po pierwsze jest w stanie zapewnić nam więcej funkcji i opcji, a po drugie zaoszczędza miejsca co znacznie przekłada się na wygodę, a ta w dalekiej wyprawie może okazać się nieoceniona. Jakie są w takim razie zalety trochę staroświeckich wariantów papierowych. Zastanówmy się.

Stara, dobra kartka

Postawmy się w roli podróżnika, obieżyświata. Stoi na nieznanym sobie lądzie, rozgląda się po wysokich górach i nieodkrytych puszczach. Nie ma pojęcia, gdzie iść dalej, więc wyciąga najnowszy model telefonu i sprawdza internetową mapę. Coś nie pasuje prawda? Jedynie przewodnik turystyczny, który szeleści nam w rękach, trochę się gniecie a także pokrywa biały papier punktami orientacyjnymi, długimi liniami, może wyzwolić w nas tego ducha przygody. To niezaprzeczalny punkt przemawiający na jego korzyść. Poza tym, co jeśli trafimy do zakątka świata z niską dostępnością do sieci? Co jeśli nadejdzie nieoczekiwana awaria, bądź przydarzy się prozaiczna sytuacja losowa. Jaka? Choćby taka:

– telefon wpadnie do rzeki i przemoczony zda się na nic

– dostawca internetu popełni błąd i odetnie aparat od sieci

– złodziej postanowi okraść właśnie podróżnika

W każdej z tych sytuacji uratować nas może właśnie papierowy przewodnik. Turystyczny świat bywa okrutny, więc nie można nie założyć najgorszego. A wiadomo, że przezorny zawsze jest ubezpieczony. Dlatego jeśli zaświtał nam pomysł egzotycznego wyjazdu w oddalony fragment globu, to powinniśmy zainwestować w tego rodzaju udogodnienie. Koszt jest znikomy, a także dostępność nie powinna stanowić problemu. Mimo skomputeryzowania świata, do dziś każde miasto ma punkt wyposażony w przeróżne mapy, poradniki a także i instruktaże odkrywające przed nami wszystkie tajemnice miasta lub całego regionu. Przewodnik turystyczny to absolutna konieczność.

 

 


Posted in Przewodniki and tagged , , , , by with no comments yet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *